Rady a tipy ako na výber podlahovej lišty

8. 12. 2017

Dnes máme širokú škálu podláh, ktoré môžu zdobiť naše domácnosti. Dokonca nie je problém, aby v každej miestnosti bola podlaha iná! Lenže občas nám môže tento druh kreativity robiť neplechu. Podlaha nemusí dobre priliehať k stene, alebo môžu dokonca vznikať nerovnosti v miestach, kde jedna krytina prechádza vo druhú. Čo s tým? Riešenie môže byť aj príjemné a elegantné, ak použijete podlahovú lištu.

 

podlahová lišta

 

Druhy podlahových líšt

Ako sme už naznačili, nie je lišta ako lišta. Aby poslúžila čo najlepšie svojmu účelu, bolo vyvinuté niekoľko typov. My si je teraz spoločne predstavíme:

Soklové lišty

Soklové lišty sú tie, ktoré zakrývajú nedokonalosti v miestach, kde podlaha prechádza v múr. Zakryjú tak štrbiny, ktoré vzniknú, keď podlaha tesne nedolieha.

Okrem tej estetické majú tiež svoju praktickú funkciu. Pod podlahu sa vďaka soklové lište nedostáva vlhkosť a eliminuje tiež možnosť mechanického poškodenia, keby napríklad vaše nenechavé dieťatko nemalo nič lepšie na prácu, než pravítkom odlupovať kúsky podlahy. Veľmi dobrou vlastnosťou je tiež to, že sa za ňu dajú pohodlne schovať káble, ktoré tým pádom nehyzdia váš inak dokonalý domov.

Prechodové lišty

Problémy a nerovnosti medzi rôznymi typmi podláh rieši prechodové lišty. Zamaskujú nielen nepekný prechod, ale zníži riziko zakopnutia kvôli inej výške. V poslednej dobe sa tešia čoraz väčšej obľube. Najčastejším materiálom na výrobu tohto typu líšt je hliník, ktorý býva upravený tak, aby bol odolný voči väčšiemu mechanickému poškodeniu, pretože hoci sa vám to na prvý pohľad nemusí tak zdať, taká lišta je veľmi zaťažovaným bodom domácnosti. Môžeme ju prilepiť alebo priskrutkovať.

Schodové lišty

Ako už názov napovedá, schodové lišty budeme umiestňovať na schody, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Hrany schodov sú celkom zaťažované, zvlášť, keď ich má doma nejaký ťuťmák, ktorý na každej druhej ceste po schodoch zakopne. Využívajú sa ale aj vo chvíli, kedy chcete schody niečím pokryť, napr. Linoleom alebo kobercom. Pomáhajú tak "povlak" udržať na mieste. V prípade kobercov sa oplatí aj tzv. schodové tyče, ktoré držia koberec pekne pritlačený k zapadnuté hrane. No a nakoniec je ešte potrebné spomenúť tie preslávené protišmykové lišty, aby sme deficity nepočítali zadkom.

Rohové lišty

Rohové lišty umiestňujeme všade, kde nám niečo vytvára roh - múr, parapet, prechod medzi flitrami a múrov, alebo napríklad múrov a kuchynskou linkou. Obzvlášť na takých miestach je nežiaduce, aby sa niečo, predovšetkým voda, dostalo do škáry medzi povrchmi. Preto využijeme rohové lišty a toto riziko minimalizujeme. Navyše môžeme zakryť nedokonalosti na tomto prechode.

rohové lišty

 

Ako vyberať lištu?

Už sme sa zoznámili s jednotlivými druhmi podlahových líšt, teraz si poďme povedať, ako postupovať pri ich výbere:

  • CIEĽ - z akého dôvodu chceme lištu umiestniť? Je to len kvôli vizuálnemu efektu, alebo na ňu máme špeciálnu požiadavku? Rozmyslite sa, či má danú časť chrániť od nejakého konkrétneho nepriaznivého vplyvu, alebo či za ňou povedú káble. To všetko bude rozhodovať pri voľbe materiálu i tvaru.
  • ESTETIKA - keď už sme teda načali ten tvar, samozrejme vyberajte tak, aby sa vám líštička páčila. Mala by ale aj sedieť do interiéru bytu. Našťastie v dnešnej dobe už máme veľa možností a zohnať sa dá všeličo, takže de facto pre každú domácnosť existuje riešenie.
  • UMIESTNENIE - podľa neho budeme vyberať typ lišty, ako sme si uviedli vyššie.
  • DOPLNKY - to zase súvisí s tým umiestnením. Ak vám v ceste stojí treba zásuvka, je potrebné tento problém samozrejme vyriešiť. Od toho sú doplnky k podlahovým lištám, medzi ktoré patrí ešte treba priestor pre káble atp.
  • MATERIÁL - zohľadnite prosím ešte aj štýl celého interiéru. Ak bývate v kanadskom zrube, budete zrejme preferovať drevo.
  • DRUH PODLAHY - lišty môžeme tiež rozdeliť podľa podlahy, na ktorú sa budú spájať. Iné budú lišty na plávajúcu podlahu a iné na drevenú.
  • SPÔSOB UPEVNENIE - starostlivo zvážte, či budete lepiť, alebo bude priestor na skrutkovanie, čo je síce spoľahlivejšie, ale na druhú stranu v podstate nevratný krok, pretože podlaha sa tým poškodí. To tiež závisí na tom, či predpokladáte v blízkej dobe zmenu lišty či dokonca podlahy.



presmerovat_automaticky