Výhody a nevýhody vinylových podláh

3. 5. 2016

Výhody a nevýhody vinylových podláh

 

Čo je to vinylová podlaha a aké sú jej druhy a prevedenie ste sa mohli dočítať v našom poslednom článku. Všetko má svoje pre a proti a z toho dôvodu sa dnes pozrieme na najpodstatnejšie výhody vinylových podláh, ale aj na ich nevýhody, na ktoré by ste si mali dať pozor.

Vinylové podlahy sú všeobecne považované za veľmi trvanlivý materiál, ktorý, ak je správne inštalovaný a udržiavaný, môže slúžiť viac ako desať dvadsať rokov. Avšak kvalita a miesto výroby materiálu, ktorý si kúpite, bude určovať, ako dobre vaša podlaha vydrží v priebehu času. k dispozícii v širokej škále štýlov, takže nie je problém s výberom dekoru do akéhokoľvek interiéru. Sú navrhnuté tak, aby zachytili nadčasový vzhľad prírodného kameňa, dlažby, drevené podlahy alebo keramických obkladov, a zároveň poskytujú mimoriadne odolný a komfortný povrch pre každodenný život.

Hlavné dôvody pre výber vinylové podlahy

  • Široká škála štýlov: Existuje veľké množstvo rôznych vzorov, farieb a textúr vinylových podláh, ktoré si môžete vybrať. To robí z vinylu jednoduchý spôsob, ako nájsť podlahu, ktorá bude dokonale zodpovedať vašim predstavám a prianiam. Použitím najnovších 3D technologií sú dnes výrobcovia schopní prijať fotografický obraz z prírodných materiálov a preniesť ho priamo na dielce. Prostredníctvom procesov, ako sú razenie v tlači a laserové gravírovanie, je potom každý dielec jednoznačne embasován, aby zodpovedal požadovanej štruktúre.
  • Jednoduchá údržba: Vzhľadom na povahu podlahy odolné proti vlhkosti sa povrch ľahko čistí a udržiava. Tento materiál nevyžaduje nič iné ako pravidelné čistenie a údržbu.
  • Nižšie náklady: Je to jedna z najlacnejších možností, ako si zaobstarať podlahu v závislosti na tom, aký štýl chcete. Je skvelou alternatívou k masívnemu drevu a dlažbe. Dodáva vzhľad a dojem prírodných materiálov pri nižších nákladoch.
  • Odolnosť: Vinylová podlaha je odolná a skvelá pre časti vášho domova s ​​vysokou prevádzkou. Podlaha bude slúžiť niekoľko rokov bez problémov. Vďaka polyuretánovej vrchnej vrstve sú vinylové podlahy mimoriadne odolné proti poškriabaniu, odieraniu, zárezom a škvrnám. Pri ľahkom poškriabaniu sa dá nášľapná vrstva renovovať. To je plus pre domácnosti s malými deťmi alebo domácimi miláčikmi. Vinyl je vždy dobrou voľbou pre rodiny so psami.
  • Vlhkosť: Tento typ podlahy môže byť použitý vo skoro každej miestnosti vášho domova, a to aj v kuchyni a kúpeľni. Je vo svojej podstate odolný voči vode (aj pomerne odolný proti rozliatiu zo zhora).
  • Protišmykovosť a horľavosť: Vinyl je známy svojím protišmykovým povrchom. Spĺňa požiadavky na horľavosť v komerčných priestoroch.
  • Pocit pod nohami: Vinyl je navrhnutý tak, aby ste si užili mäkkú a pohodlnú chôdzu. Celoplošným lepenie a charakteristike samotného materiálu navyše docielite skvelé akustiky v miestnosti.

 

Na čo si dať pozor pri výbere vinylové podlahy

 

Problémy s vinylovou podlahou - brúsený Anhydrit a vlhkosť

 

  • Teplota podlahy: Teplota povrchu vinylové podlahy by nemala byť väčšia ako 26 - 27°C. To platí nielen v prípade podlahového kúrenia, ale aj u podláh bez kúrenia. Podlaha by mala byť inštalovaná do takých priestorov, kde teplota vo vnútornom prostredí neklesne pod 18°C a teplota podkladu pod 15°C. Ak sa dlhodobo teploty dostanú mimo odporúčané hodnoty, počítajte, že sa urobia na podlahe škáry.
  • Zmeny teplôt: Pri zmene teplôt nastane v podlahe prirodzené pnutie, tak ako vo väčšine materiálov tohto druhu. V letných mesiacoch zabráňte prehriatiu podlahy nad povolenú hodnotu spôsobené napríklad dopadajúcim slnkom cez balkónové dvere alebo francúzske okná. Zabráňte rýchlym zmenám teplôt napríklad roletami. V zime zabezpečte stabilnú teplotu v miestnosti.
  • Podlahové kúrenie: Pred zimnou sezónou postupne zvyšujte teplotu. Ak máte v miestnosti viac vykurovacích okruhov, musí byť vo všetkých rovnaká teplota.
  • Dilatácia: Jeden vykurovací okruh má dnes okolo 120 metrov. Ak máte vykurovacích okruhov viac, musí byť diletovány. Vznikne tak konštrukčná škára, ktorá musí byť zachovaná. V tomto prípade nemožno nalepiť vinylovú podlahu cez konštrukčné škáru, tzv. bez škár. Musíte použiť podlahu plávajúcu. Tu je dôležité vziať tento fakt na vedomie už vo fáze plánovania, pretože lepený a plávajúce vinyl má rozdielnu výšku.
  • Rozmerová stálosť: Pri voľbe podlahy určite zahrňte do rozhodovacej tabuľky aj rozťažnosť materiálu. Normy píšu o veľkosti škár až 0,25% z 1m. Takéto škáry sú prípustné a nie sú predmetom reklamácie. Voľte teda podlahy s dobrou rozmerovou stabilitou. Určite vinylovú podlahu so sklenou mriežkou.
  • Podklad: Najdôležitejšou vecou je rovný a pevný podklad, ktorý zaistí ďaleko dlhšiu životnosť podlahy. U anhydrit nezabudnite, že sa musí obrúsiť vrchná vrstva, tzv. Povlak, do cca. 48 hodín po jeho vyliatí, najlepšie diamantom. Zabudnite na šmirgeľ. Je nutné sa dostať až na plnivo. Zaručíte tým lepšie schnutie podlahy. Takto pripravená podlaha ale nie je vhodná pre lepenie vinylových dielcov, pvc, cv, marmolea, korku podľa ČSN 744505 a musí sa nivelovať.
  • Vlhkosť podkladu: Vlhkosť v podkladových vrstvách, kde sa budú pokladať podlahy, je daná normou ČSN 744505. Najvyššia dovolená vlhkosť podkladu v prípade vinylových podláh je u betónu 3,5%, u betónu s podlahovým kúrením 3%, u anhydritu 0,5% a u anhydritu s podlahovým kúrením 0,3%. Ak vám bude niekto tvrdiť, že bude Anhydrit rovný a suchý za 4 týždne, neverte mu.


Neodradili sme Vás v nákupe? Prezrite si našu ponuku vinylových podláh.




presmerovat_automaticky